Пробойовий курінь І Корпусу Галицької Армії

Жидівський курінь УГА (Офіц. назва – Пробойовий курінь І Корпусу Галицької Армії)

В історії українсько-єврейських взаємин є як і багато прикладів співпраці, так і приклади непорозумінь. Єврейський курінь у складі УГА, дуже добре це ілюструє. Про нього, насправді, відомо небагато, але сам факт відіграв важливу роль в україно-єврейському порозумінні.

Коли поляки захопили Львів у листопаді 1918 року, то протягом декількох днів(21-24 листопада) здійснили ряд єврейських погромі, за політичну підтримку українців, було вбито 150 євреїв. Ці події спонукали заснувати, у Тернополі, міліцейську формацію на чолі з поручником австрійського піхотного полку – Соломоном Ляйбергом. Згодом, за його ж рішення, вирішили доєднатися до УГА, як окремий курінь, там було прбл. 1200 вояків

«Жидівський курінь» отримав назву «пробойового», тобто «ударного», що свідчило про його бойові властивості та залучення до найважливіших бойових дій. Так, спочатку куреню довелося прикривати відступ УГА на лінії Тернопіль-Підволочиськ. Пізніше, перейшовши Збруч, «Жидівський курінь» брав участь у боях проти більшовиків й через Проскурів, Вінницю та Бердичів дійшов аж до околиць Києва — Святошина. Враховуючи, що Пробойовий курінь І корпусу Галицької армії прославився своєю відвагою та успіхами в боях, усюди, де він проходив, УГА мала підтримку єврейського населення. Але ні добра слава куреня, ні додаткова мобілізація не змогли вберегти бійців від тифу, який забрав дві третини особового складу Пробойового куреня.

Саме існування «Жидівського куреня» мало велике політичне значення для українського народу.

Автор історик Роксолана Кузів