Олена Степанів – жінка-офіцер УГА

«Рік тому їхала вона тим самим поїздом через Фінляндію. Цілі два дні облягали поїзд на кожній станції фінляндські жінки, фотографували Степанівну мільйони разів, кожна сестричка має цілий альбом з її фотографіями» - так Осип Навроцький говорив про Олену Степанів, яка, як і він вертався з російського полону через Петербург Фінляндію. Вона стала одною з перших жінок військових записавшись в легіон Українських Січових Стрільців, як Олег Степанів потім стала офіцером відомою на всю Європу.

            На період жовтня-листопада 1918 року молода жінка-офіцер  вже була нагородженою Срібною медаллю за відвагу та Військовим хрестом і стала в рядах 4-тої Золочівської Стрілецької Бригади УГА, яка в березні 1919 році приймала участь в боях за Львів. До того служила в армії австро-угорської імперії, де дослужилася до звання – офіцер, і була там до тих пір, поки не вийшов указ про заборону служити жінкам у війську. Потім після витіснення УГА з Галичини бере участь в спільних засіданнях Уряду УНР та ЗУНР. Згодом Олену Степанів запрошують на роботу в Міністерство Закордонних справ, і відправлено до Відня в складі дипломатичної делегації.

            Олена Степанів стала одною з символів боротьби українців за власну державність, та символом боротьби жінок за емансипацію.

Автор історик Роксолана Кузів