Дмитро Вітовський

Як тільки Австро-Угорська імперії утворилися одразу розпочався процес утворення нових держав Чехословаччини, Польщі, Югославії, Угорщини. 18 жовтня у Львові засновано Українську Національну Раду (УНРаду) для утворення на західноукраїнських землях національної держави. Проте 31 жовтня стало відомо, що австрійський намісник у Галичині генерал К. Гуйн категорично відмовився передати владу українцям. В владних кругах всі очікували з Відня маніфесту, який був обговорений попередньо. Зав’язалась серйозні  дискусії, одну з яких обірвав Вітовський і від імені Військового комітету заявив:
 «Якщо цієї ночі ми не візьмемо Львів, - завтра його візьмуть поляки».

Д. Вітовський  розіслав кур’єрів з наказами міським і повітовим комісаром краю у ніч на 1 листопада брати владу. Все розпочалося о 4 годині ранку. Вітовський  очікував на донесення. І. Цьокан повідомив, що домовився про нейтралітет німецьких, австрійських та угорських частин львівського гарнізону. Через годину стало відомо, що старшини Мартинець і Сендецький захопили намісництво і Ратушу та взяли під варту генерала Гуйна. На ранок 1 листопада Львів майже повністю контролювали українські військові підрозділи. На Ратуші встановили синьо-жовтий прапор, Його підняв юний Степан Паньківський Через три години після початку Листопадового зриву Вітовський повідомив голові УНРади Костю Левицькому, що влада у Львові повністю перейшла до українців.  

Д. Вітовський розумів під якою небезпекою знаходиться ЗУНР та ініціював укладення воєнного союзу з Наддніпрянською Україною. Завдяки цьому 1 грудня 1918 р. у Фастові була підписана угода з Директорією Української Народної Республіки (УНР), за якою в Галичину прибули військові частини та ешелони зі зброєю і військовою технікою.  

Одною з най сокровеніших мрій Д. Вітовського була мрія про об’єднання України. І вона здійснилась 22 січня 1919 р., коли він у складі галицької делегації (36 осіб) був присутній на Софіївському майдані Києва в момент урочистого проголошення Акту Злуки.  

Джерело: Дмитро Вітовський – організатор Листопадового Чину. – Львів: Галицька Видавнича Спілка, 2005. – 64 с.