Армія Галлера в боротьбі з УГА

На жаль, за період свого існування ЗУНР змушена була постійно вести бої. Однак, якщо говорити про причини поразки молодої держави, то в першу чергу її завдала Польська армія у Франції або, як її ще називали Армія Галлера, за іменем її очільника.
                Сформована з польської діаспори, у Франції та США за задумом західних алянтів, за останнім словом тогочасної військової науки мала боротися з російськими більшовиками для чого і була перекинута до Польщі. Військовий вишкіл підрозділу високо оцінював майбутній президент Франції на той час офіцер Шарль Де Голь, який був одним з інструкторів присланим в Польщу писав про "Армію Галлера" що її вояки "будуть повністю зібрані, забезпечені всім і зміцнені кількома новими дивізіями, ніхто тут не сумнівається, що вони розпочнуть проти російських більшовиків великомасштабний наступ".
                Однак польський уряд мав інші плани щодо використання цього підрозділу. 9 травня польський сейм звинуватив українців у звірствах проти польського населення і мовляв щоб попередити звірства закликав використати проти УГА новоприбулий підрозділ. Це схилило шальки терезів на користь поляків і попри героїчну оборону в липні 1919 року, збройні формування галичан були змушені перейти річку Збруч покинувши території ЗУНР.

Автор історик Роксолана Кузів